CENTRALNA ČISTILNA NAPRAVA MARIBOR
Centralna čistilna naprava (CČN) je infrastruktura namenjena čiščenju komunalnih in padavinskih odpadnih voda, preden se te vode izpustijo nazaj v okolje. Glavni cilj centralne čistilne naprave je zmanjšati onesnaženost vode, zaščititi javno zdravje in ohraniti okolje.
Centralna čistilna naprava Maribor (kratica: CČN Maribor) se nahaja v Dogošah, med staro strugo reke Drave in kanalom hidroelektrarne Zlatoličje.
- 10. junij 2002 – pričetek obratovanja pod koncesionarjem Aquasystems
- 11. junij 2024 – preide v last Mestne občine Maribor in v upravljanje Mariborskega vodovoda iz Skupine JHMB
Tehnične lastnosti CČN Maribor
Zmogljivost CČN Maribor je 195.000 populacijskih enot (PE), z možnostjo razširitve na 285.000 PE. 1 PE ustreza onesnaženju, ki ga povzroči 1 prebivalec na dan. Kapaciteta CČN za biološko čiščenje znaša 5000 m³/h, za predčiščenje in črpanje v kanal HE Zlatoličje pa 7000 m³/h.
Procesi čiščenja odpadnih voda
Na CČN Maribor poteka čiščenje odpadne vode na treh ravneh:
- Mehansko čiščenje odpadne vode – odstranjevanje grobih delcev iz odpadne vode, črpanje odpadne vode, sprejem in mehansko čiščenje odpadnih vod iz greznic, vzorčenje in meritve pretoka, čiščenje zraka iz zaprtih prostorov predčiščenja.
- Biološko čiščenje odpadne vode – razgradnja ogljikovih, dušikovih in fosforjevih spojin s pomočjo mikroorganizmov, dodatno odstranjevanje fosforja z dodajanjem koagulantov, vnos zraka z mešanjem, usedanje blata, črpanje odvečnega blata, vzorčenje in meritve pretoka.
- Obdelava blata – flotacija z nasičenim zrakom, skladiščenje in priprava polielektrolita, dehidracija blata s centrifugiranjem ter stabilizacija blata z dodajanjem živega apna.
Pomembnost delovanja CČN Maribor
Varovanje vodnih virov – CČN Maribor zmanjšuje količino onesnaževalcev, ki vstopajo v reko Dravo, s čemer ščiti vodni ekosistem.
Javno zdravje – čiščenje odpadnih voda preprečuje širjenje bolezni, ki jih povzročajo mikrobiološki patogeni in kemikalije.
Okoljska regulativa – CČN Maribor pomaga mestu in industriji izpolnjevati okoljske standarde in predpise.
CČN Maribor je v dobrem stanju in je ključna za varovanje okolja in javnega zdravja. S stalnim razvojem in izboljšavami tehnologij lahko ta naprava še naprej zagotavlja čistejše vode in prispeva k trajnostnemu upravljanju vodnih virov.